Alexi from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a textured bob with bangs to fame the face creating a perfect modern fit. Alexi is lace front machine made that will give you a natural look. Alexi cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1711 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Lace Front, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.93" (10 cm) |
| Crown | 10.62" (27 cm) |
| Nape | 3.93" (10 cm) |
| Weight | 3.98 oz (113 g) |







































