Alva by Noriko
Alva from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a trendsetting, collar-length bob with a tapered fringe. The layers and length combine to create natural movement and a versatile look. Alva is feather light machine made which will give you a natural look. Alva’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1715 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.93" (10 cm) |
| Crown | 9.4" (24 cm) |
| Nape | 3.9" (10 cm) |
| Weight | 3.7 – 3.9 oz (105 – 110g) |
Original: $163.99
-65%$163.99
$57.40


























Description
Alva from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a trendsetting, collar-length bob with a tapered fringe. The layers and length combine to create natural movement and a versatile look. Alva is feather light machine made which will give you a natural look. Alva’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1715 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.93" (10 cm) |
| Crown | 9.4" (24 cm) |
| Nape | 3.9" (10 cm) |
| Weight | 3.7 – 3.9 oz (105 – 110g) |























