Amal from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This soft curly ready-to-wear wig is a shaggy bob with loose romantic curls and softly layered fringe. Amal is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2371 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 7.5" (19 cm) |
| Crown | 10.3" (26 cm) |
| Nape | 4.2" (10.5 cm) |
| Weight | 3.6 oz (103 g) |

































