Angelica by Noriko
Angelica from our Noriko Collection is a long-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is our most popular wig and best seller from the Noriko Collection. Angelica is a long textured layered wig that falls to mid-back. This style can be worn in a elegant updo or a casual ponytail. Angelica is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear. This style is also available in Partial Monofilament and Large Cap.
| Style Number | 1625 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 7.9" (20 cm) |
| Crown | 16.0" (40.5 cm) |
| Nape | 15.7" (40 cm) |
| Weight | 6.67 oz (189 g ) |
Original: $185.99
-65%$185.99
$65.10













































Description
Angelica from our Noriko Collection is a long-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is our most popular wig and best seller from the Noriko Collection. Angelica is a long textured layered wig that falls to mid-back. This style can be worn in a elegant updo or a casual ponytail. Angelica is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear. This style is also available in Partial Monofilament and Large Cap.
| Style Number | 1625 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 7.9" (20 cm) |
| Crown | 16.0" (40.5 cm) |
| Nape | 15.7" (40 cm) |
| Weight | 6.67 oz (189 g ) |























