Arden by Amore
Arden from our Amore Collection is a medium synthetic wig. This straight ready-to wear wig is a youthful and inspirational style. If you are looking for a face- framing style with the option to change hair part and fringed base on personal preference this is your look. Our Arden cap construction is Deluxe Monofilament. Monofilament is covered with softnet material for softer/airy mesh for maximum comfort and breathability with lace front.
| Style Number | 2584 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Softnet, Lace Front, Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 13.4" (34 cm) |
| Nape | 11.8" (30 cm) |
| Weight | 4.7 oz (134 g) |
Original: $339.99
-65%$339.99
$119.00























Description
Arden from our Amore Collection is a medium synthetic wig. This straight ready-to wear wig is a youthful and inspirational style. If you are looking for a face- framing style with the option to change hair part and fringed base on personal preference this is your look. Our Arden cap construction is Deluxe Monofilament. Monofilament is covered with softnet material for softer/airy mesh for maximum comfort and breathability with lace front.
| Style Number | 2584 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Softnet, Lace Front, Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 13.4" (34 cm) |
| Nape | 11.8" (30 cm) |
| Weight | 4.7 oz (134 g) |























