Bailey by HI-Fashion
Bailey from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a mid-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is the definition of trendy with its easy flowing layers and fine bangs. Bailey is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2346 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.5" (9 cm) |
| Crown | 6.5" (16.5 cm) |
| Nape | 6.5" (16.5 cm) |
| Weight | 3.1 oz (88 g) |
Original: $151.99
-65%$151.99
$53.20




























Description
Bailey from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a mid-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is the definition of trendy with its easy flowing layers and fine bangs. Bailey is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2346 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.5" (9 cm) |
| Crown | 6.5" (16.5 cm) |
| Nape | 6.5" (16.5 cm) |
| Weight | 3.1 oz (88 g) |























