Beau by Noriko
Beau from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a sleek, polished, stacked pixie bob. Great for those who prefer an easy, sophisticated style. Its lace front will give you a natural look with the partial monofilament base. Beau’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1727 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Partial Monofilament, Lace Front |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 8.9" (22.5 cm) |
| Crown | 6.9" (17.5 cm) |
| Nape | 3.0" (7.5 cm) |
| Weight | 3.0 oz (86 g) |
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50
































Description
Beau from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a sleek, polished, stacked pixie bob. Great for those who prefer an easy, sophisticated style. Its lace front will give you a natural look with the partial monofilament base. Beau’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1727 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Partial Monofilament, Lace Front |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 8.9" (22.5 cm) |
| Crown | 6.9" (17.5 cm) |
| Nape | 3.0" (7.5 cm) |
| Weight | 3.0 oz (86 g) |























