Brett by Noriko
Brett from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a simply superb style with layered pixie. If you are looking for a modern everyday look – Brett is the style for you. Brett is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1720 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.3" (11 cm) |
| Crown | 3.9" (10 cm) |
| Nape | 2.8" (7 cm) |
| Weight | 2.4 – 2.5 oz (68 – 72 g) |
Original: $147.99
-65%$147.99
$51.80
























Description
Brett from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a simply superb style with layered pixie. If you are looking for a modern everyday look – Brett is the style for you. Brett is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1720 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.3" (11 cm) |
| Crown | 3.9" (10 cm) |
| Nape | 2.8" (7 cm) |
| Weight | 2.4 – 2.5 oz (68 – 72 g) |























