Briar by Noriko
Briar from our Noriko Collection is a medium-length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a soft textured chic bob. The effortless side swept fringe adds movement and flatters all face type. Its lace front will give you a natural look with the partial monofilament base. Briar’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1729 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Cap Construction | Partial Monofilament, Lace Front |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.9" (15 cm) |
| Crown | 10.6" (27 cm) |
| Nape | 3.9" (10 cm) |
| Weight | 3.0 – 3.17 oz (85 – 90 g) |
Original: $255.99
-65%$255.99
$89.60































Description
Briar from our Noriko Collection is a medium-length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a soft textured chic bob. The effortless side swept fringe adds movement and flatters all face type. Its lace front will give you a natural look with the partial monofilament base. Briar’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1729 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Cap Construction | Partial Monofilament, Lace Front |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.9" (15 cm) |
| Crown | 10.6" (27 cm) |
| Nape | 3.9" (10 cm) |
| Weight | 3.0 – 3.17 oz (85 – 90 g) |























