Claire by Noriko
Claire from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short, layered cut that is flipped at the collar with soft textured edges. Claire is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1647 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.5" (14 cm) |
| Crown | 8.3" (21 cm) |
| Nape | 5.9" (15 cm) |
| Weight | 3.2 oz (92 g) |
Original: $167.99
-65%$167.99
$58.80






























Description
Claire from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short, layered cut that is flipped at the collar with soft textured edges. Claire is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1647 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.5" (14 cm) |
| Crown | 8.3" (21 cm) |
| Nape | 5.9" (15 cm) |
| Weight | 3.2 oz (92 g) |























