Cory by Noriko
Cory from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a classic bob that fames the face with a soft textured fringe. This style is timeless and can be worn for any occacsion. Cory is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1633 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.1" (8 cm) |
| Crown | 8.5" (21.5 cm) |
| Nape | 1.8" (4.5 cm) |
| Weight | 3.1 oz (88 g) |
Original: $167.99
-65%$167.99
$58.80





















Description
Cory from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a classic bob that fames the face with a soft textured fringe. This style is timeless and can be worn for any occacsion. Cory is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1633 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.1" (8 cm) |
| Crown | 8.5" (21.5 cm) |
| Nape | 1.8" (4.5 cm) |
| Weight | 3.1 oz (88 g) |























