Emery from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a chin-length, layered bob that creates a modern yet classical look. The soft body and natural lift flatters any face shape. Emery is feather light machine made which will give you a natural look. Emery’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1714 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Lace Front, Lace Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 7.1" (18 cm) |
| Crown | 6.3" (16 cm) |
| Nape | 2.4" (6 cm) |
| Weight | 2.9 oz (81 g) |













































