Eva by Noriko
Eva from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is tightly tapered, inverted bob with a soft top layers that fall into a side-swept fringe. Eva is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1672 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.1" (13 cm) |
| Crown | 4.5" (11.5 cm) |
| Nape | 2.0" (5 cm) |
| Weight | 2.15 oz (61 g) |
Original: $159.99
-65%$159.99
$56.00


















Description
Eva from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is tightly tapered, inverted bob with a soft top layers that fall into a side-swept fringe. Eva is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1672 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.1" (13 cm) |
| Crown | 4.5" (11.5 cm) |
| Nape | 2.0" (5 cm) |
| Weight | 2.15 oz (61 g) |























