Farren by Amore
Farren from our Amore Collection is a mid-length wig. This wavy ready-to-wear is a layered style that flows gracefully, creating natural volume and a lively, dynamic appearance. The soft layers enhance the hair’s body while offering easy everyday styling. Farren is an extended lace front, monofilament top with velcro adjustable in the back-nape area to allow a more comfortable fit. Its hand-tied wig is constructed by carefully stitching each hair fiber strand by strand with PU strips at nape/ear tabs. This meticulous design produces a lighter and more comfortable wig.
| Style Number | 2591 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Hand Tied, Lace Front, Monofilament, PU Strips |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 7.0" (17.8 cm) |
| Crown | 10.0" (25.4 cm) |
| Nape | 5.0" (12.7 cm) |
| Weight | 3.8 oz (108 g) |
Original: $289.99
-65%$289.99
$101.50






















Description
Farren from our Amore Collection is a mid-length wig. This wavy ready-to-wear is a layered style that flows gracefully, creating natural volume and a lively, dynamic appearance. The soft layers enhance the hair’s body while offering easy everyday styling. Farren is an extended lace front, monofilament top with velcro adjustable in the back-nape area to allow a more comfortable fit. Its hand-tied wig is constructed by carefully stitching each hair fiber strand by strand with PU strips at nape/ear tabs. This meticulous design produces a lighter and more comfortable wig.
| Style Number | 2591 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Hand Tied, Lace Front, Monofilament, PU Strips |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 7.0" (17.8 cm) |
| Crown | 10.0" (25.4 cm) |
| Nape | 5.0" (12.7 cm) |
| Weight | 3.8 oz (108 g) |























