Fenix by HI-Fashion
Fenix from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a wavy/curly bob with feathered full fringe. Fenix delivers a softness of curls and a timeless style to suit all. Fenix is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. This result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2406 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 9.0" (23 cm) |
| Nape | 1.5" (4 cm) |
| Weight | 3.3 – 3.7 oz (95 – 105 g) |
Original: $158.99
-65%$158.99
$55.65




















Description
Fenix from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a wavy/curly bob with feathered full fringe. Fenix delivers a softness of curls and a timeless style to suit all. Fenix is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. This result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2406 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 9.0" (23 cm) |
| Nape | 1.5" (4 cm) |
| Weight | 3.3 – 3.7 oz (95 – 105 g) |























