Glenn by Amore
Glenn from our Amore Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a stunning bob. Glenn is a tapered fringe with monofilament top. Our Glenn cap construction is Monofilament and lace front plus soft net. Monofilament is covered with softnet material for softer/airy mesh for maximum comfort and breathability. Glenn has a wider lace front that extends generously, framing your face with a natural, undetectable hairline.
| Style Number | 2586 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Softnet, Lace Front, Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 5.3" (13.5 cm) |
| Crown | 7.3" (18.5 cm) |
| Nape | 2.8" (7 cm) |
| Weight | 2.9 oz (82 g) |
Original: $275.99
-65%$275.99
$96.60
















Description
Glenn from our Amore Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a stunning bob. Glenn is a tapered fringe with monofilament top. Our Glenn cap construction is Monofilament and lace front plus soft net. Monofilament is covered with softnet material for softer/airy mesh for maximum comfort and breathability. Glenn has a wider lace front that extends generously, framing your face with a natural, undetectable hairline.
| Style Number | 2586 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Softnet, Lace Front, Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 5.3" (13.5 cm) |
| Crown | 7.3" (18.5 cm) |
| Nape | 2.8" (7 cm) |
| Weight | 2.9 oz (82 g) |























