Hana by Noriko
Hana from our Noriko Collection is a long-length blended fiber wig. This medium-wavy, ready-to-wear style features fashionable beach curls with sleek, straighter roots, making it perfect for both casual outings and special occasions. Available in our NM (Natural Movement) fiber, a high-quality blend of synthetic and heat-friendly fibers that reduces shine while maintaining a natural look. Hana is designed with an extended lace front and soft lace part for a natural appearance, with adjustable tabs in the back-nape area for a secure and comfortable fit. The result is a stylish, natural-looking wig that is easy to wear.
| Style Number | 1732 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Type/Fiber | Natural Movement |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Front, Soft Lace, Soft Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 10.2" (26 cm) |
| Crown | 11.8" (30 cm) |
| Nape | 15.7" (40 cm) |
| Weight | 4.7 oz (133 g) |
Original: $315.99
-65%$315.99
$110.60



















Description
Hana from our Noriko Collection is a long-length blended fiber wig. This medium-wavy, ready-to-wear style features fashionable beach curls with sleek, straighter roots, making it perfect for both casual outings and special occasions. Available in our NM (Natural Movement) fiber, a high-quality blend of synthetic and heat-friendly fibers that reduces shine while maintaining a natural look. Hana is designed with an extended lace front and soft lace part for a natural appearance, with adjustable tabs in the back-nape area for a secure and comfortable fit. The result is a stylish, natural-looking wig that is easy to wear.
| Style Number | 1732 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Type/Fiber | Natural Movement |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Front, Soft Lace, Soft Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 10.2" (26 cm) |
| Crown | 11.8" (30 cm) |
| Nape | 15.7" (40 cm) |
| Weight | 4.7 oz (133 g) |























