Ila by HI-Fashion
Ila from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short to medium-length synthetic wig. This ready-to-wear style features a timeless, layered collar-length bob that offers a natural, polished look. Ila is designed with an extended lace front and a wide monofilament part, along with velour ear tabs, extended nape tabs, and a Velcro adjuster for a secure and comfortable fit. The result is a classic, low-maintenance style that delivers natural movement and everyday elegance.
| Style Number | 2417 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 7.0" (17.8 cm) |
| Crown | 11.5" (29.2 cm) |
| Nape | 5.0" (12.7 cm) |
| Weight | 4.5 oz (127 g) |
Original: $245.99
-65%$245.99
$86.10




















Description
Ila from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short to medium-length synthetic wig. This ready-to-wear style features a timeless, layered collar-length bob that offers a natural, polished look. Ila is designed with an extended lace front and a wide monofilament part, along with velour ear tabs, extended nape tabs, and a Velcro adjuster for a secure and comfortable fit. The result is a classic, low-maintenance style that delivers natural movement and everyday elegance.
| Style Number | 2417 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 7.0" (17.8 cm) |
| Crown | 11.5" (29.2 cm) |
| Nape | 5.0" (12.7 cm) |
| Weight | 4.5 oz (127 g) |























