Ivy by Noriko
Ivy from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a classic short style. Ivy has those features with its rounded page-like bob style cut and a round heavy fringe. Ivy is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1679 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.7" (9.5 cm) |
| Crown | 4.7" (12 cm) |
| Nape | 2.0" (5 cm) |
| Weight | 2.29 oz (65 g) |
Original: $181.99
-65%$181.99
$63.70


















Description
Ivy from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a classic short style. Ivy has those features with its rounded page-like bob style cut and a round heavy fringe. Ivy is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1679 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.7" (9.5 cm) |
| Crown | 4.7" (12 cm) |
| Nape | 2.0" (5 cm) |
| Weight | 2.29 oz (65 g) |























