Jackson from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a voluminous, sleek, shoulder length style. This style features flatering, face-framing layers. Jackson is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1669 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 6.9" (17.5 cm) |
| Crown | 9.1" (23 cm) |
| Nape | 8.3" (21 cm) |
| Weight | 4.27 oz (121 g) |





















































