Jade from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a mid-length synthetic wig. This feathery ready-to-wear wig has layers to lend a “retro” finish to a classic shoulder length style. Jade is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2313 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.5" (14 cm) |
| Crown | 8.0" (20.5) |
| Nape | 9.0" (23 cm) |
| Weight | 3.8 oz (108 g) |








































