Kade by Noriko
Kade from our Noriko Collection is a medium length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a soft layered style. If you are looking to have unlimited styling options Kade provides that option. Kade is lace front and lace part. Its lace front will give you a natural look with the lace part cap. Kade’s cap construction has adjustable tabs in the back-nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1723 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.7 – 6.7" (12 – 17 cm) |
| Crown | 8.3" (21 cm) |
| Nape | 6.7" (17 cm) |
| Weight | 3.5 oz (99 g) |
Original: $305.99
-65%$305.99
$107.10




















Description
Kade from our Noriko Collection is a medium length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a soft layered style. If you are looking to have unlimited styling options Kade provides that option. Kade is lace front and lace part. Its lace front will give you a natural look with the lace part cap. Kade’s cap construction has adjustable tabs in the back-nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1723 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.7 – 6.7" (12 – 17 cm) |
| Crown | 8.3" (21 cm) |
| Nape | 6.7" (17 cm) |
| Weight | 3.5 oz (99 g) |























