Kason by HI-Fashion
Kason from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short pixie. Kason is a sophisticated modern short pixie. With the Kason you have many styling options. The soft texture and tapered fringe compliment all face shapes. Kason is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. This result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2409 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.3 – 4.1" (8.5 – 10.5 cm) |
| Crown | 3.3 – 4.1" (8.5 – 10.5 cm) |
| Nape | 3.0" (7.5 cm) |
| Weight | 2.4 oz (68 g) |
Original: $181.99
-65%$181.99
$63.70




















Description
Kason from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short pixie. Kason is a sophisticated modern short pixie. With the Kason you have many styling options. The soft texture and tapered fringe compliment all face shapes. Kason is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. This result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2409 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.3 – 4.1" (8.5 – 10.5 cm) |
| Crown | 3.3 – 4.1" (8.5 – 10.5 cm) |
| Nape | 3.0" (7.5 cm) |
| Weight | 2.4 oz (68 g) |























