Kate by Noriko
Kate from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a geometric, fringed bob complimented by a razor-finished tiers and arched ends for a stunning and silhouette style. This style will give you a very sophistaged enegry. This look is also very youthful and actually timeless. Kate is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1668 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.9" (15 cm) |
| Crown | 4.7" (12 cm) |
| Nape | 3.5" (9 cm) |
| Weight | 2.54 oz (72 g) |
Original: $159.99
-65%$159.99
$56.00



















Description
Kate from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a geometric, fringed bob complimented by a razor-finished tiers and arched ends for a stunning and silhouette style. This style will give you a very sophistaged enegry. This look is also very youthful and actually timeless. Kate is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1668 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.9" (15 cm) |
| Crown | 4.7" (12 cm) |
| Nape | 3.5" (9 cm) |
| Weight | 2.54 oz (72 g) |























