Kenzie from our Noriko Collection is a mid-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a stylish cut featuring long, textured layers on the back and sides sweeping bangs. A feathered above-the-shoulder hairstyle is one that will never lose its popularity. Kenzie is Monofilament top with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The Monofilament top gives you a light breathable base and a more realistic appearance to create a natural illusion which allows you to change the direction of the part on the wig. It provides the ultimate versatility and comfort.
| Style Number | 1684 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.15 – 7.1" (13 – 18 cm) |
| Crown | 10.6" (27 cm) |
| Nape | 8.7" (22 cm) |
| Weight | 4.8 oz (136 g) |








































