Laine by HI-Fashion
Laine from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a mid-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig has soft layers with razored edges that flatters the classic design. Laine is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2317 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 9.0" (23 cm) |
| Crown | 14.0" (35.5 cm) |
| Nape | 9.0" (23 cm) |
| Weight | 4.9 oz (139 g) |
Original: $135.99
-65%$135.99
$47.60















Description
Laine from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a mid-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig has soft layers with razored edges that flatters the classic design. Laine is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2317 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 9.0" (23 cm) |
| Crown | 14.0" (35.5 cm) |
| Nape | 9.0" (23 cm) |
| Weight | 4.9 oz (139 g) |























