Lexy from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a carefree layered cut with whimsical flipped ends. Add volume to your everyday look with this pre-teasing and crimping style.It looks effortless, weightless and full of movement. Lexy is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1642 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 4.3" (11 cm) |
| Nape | 4.7" (12 cm) |
| Weight | 2.86 oz (81 g) |








































