Margo by HI-Fashion
Margo from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a long-length synthetic wig. This ready-to-wear style redefines wavy long styles with a fresh, captivating look. The butterfly-cut fringe and face-framing layers enhance all face shapes, creating soft movement and flattering dimension. Margo is designed with an extended lace front and a wide monofilament part, along with velour ear tabs, extended nape tabs, and a Velcro adjuster for a secure and comfortable fit. The result is a natural-looking, stylish style that offers elegance, versatility, and effortless wearability.
| Style Number | 2419 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Extended Nape Tabs, Lace Front, Monofilament Part, Velcro Adjusters, Velour Ears, Wide Monofilament Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 6.0" (15.2 cm) |
| Crown | 12.0" (30.48 cm) |
| Nape | 12.0" (30.5 cm) |
| Weight | 4.9 oz (140 g) |
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50



















Description
Margo from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a long-length synthetic wig. This ready-to-wear style redefines wavy long styles with a fresh, captivating look. The butterfly-cut fringe and face-framing layers enhance all face shapes, creating soft movement and flattering dimension. Margo is designed with an extended lace front and a wide monofilament part, along with velour ear tabs, extended nape tabs, and a Velcro adjuster for a secure and comfortable fit. The result is a natural-looking, stylish style that offers elegance, versatility, and effortless wearability.
| Style Number | 2419 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Extended Nape Tabs, Lace Front, Monofilament Part, Velcro Adjusters, Velour Ears, Wide Monofilament Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 6.0" (15.2 cm) |
| Crown | 12.0" (30.48 cm) |
| Nape | 12.0" (30.5 cm) |
| Weight | 4.9 oz (140 g) |























