Mariah by Noriko
Mariah from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This soft curly ready-to-wear wig is a chin-length bob that frames the face with soft, tousled curls. The shapely tendrils roam around the face and add a sassy edge to the feminine hairstyle. Mariah is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
Product Specs
| Style Number | 1613 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.1" (10.5 cm) |
| Crown | 4.9" (12.5 cm) |
| Nape | 4.3" (11 cm) |
| Weight | 3.21 oz (91 g) |
Original: $167.99
-65%$167.99
$58.80















Description
Mariah from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This soft curly ready-to-wear wig is a chin-length bob that frames the face with soft, tousled curls. The shapely tendrils roam around the face and add a sassy edge to the feminine hairstyle. Mariah is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
Product Specs
| Style Number | 1613 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.1" (10.5 cm) |
| Crown | 4.9" (12.5 cm) |
| Nape | 4.3" (11 cm) |
| Weight | 3.21 oz (91 g) |























