Maude by Amore
Maude from our Amore Collection is a long-length wig. This wavy ready-to-wear wig is a soft, wavy boho style delivers a trendy, carefree look perfect for any season. Its relaxed waves and layered texture create light, natural movement and a breezy, stylish silhouette. This styles offers a Monofilament top and extended lace front. Maude will give you a light, breathable base and provides the ultimate versatility and comfort.
| Style Number | 2593 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Front, Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 8.0" (20.3 cm) |
| Crown | 14.0" (35.6 cm) |
| Nape | 11.0" (28 cm) |
| Weight | 4.4 oz (125 g) |
Original: $213.99
-65%$213.99
$74.90






















Description
Maude from our Amore Collection is a long-length wig. This wavy ready-to-wear wig is a soft, wavy boho style delivers a trendy, carefree look perfect for any season. Its relaxed waves and layered texture create light, natural movement and a breezy, stylish silhouette. This styles offers a Monofilament top and extended lace front. Maude will give you a light, breathable base and provides the ultimate versatility and comfort.
| Style Number | 2593 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Front, Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 8.0" (20.3 cm) |
| Crown | 14.0" (35.6 cm) |
| Nape | 11.0" (28 cm) |
| Weight | 4.4 oz (125 g) |























