May from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig with elegance, this style is a relaxed bob with a wispy perimeter and feathery swept sides. May is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1673 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Style | Bob |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 7.0" (18 cm) |
| Crown | 9.0" (23 cm) |
| Nape | 3.9" (10 cm) |
| Weight | 3.63 oz (103 g) |












































