Meadow by Noriko
Meadow from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short layered bob with well balanced fringe to give you that natural movement look. Meadow is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1719 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 5.9" (15 cm) |
| Nape | 2.4" (6 cm) |
| Weight | 2.6 oz (78 g) |
Original: $157.99
-65%$157.99
$55.30
























Description
Meadow from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short layered bob with well balanced fringe to give you that natural movement look. Meadow is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1719 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 5.9" (15 cm) |
| Nape | 2.4" (6 cm) |
| Weight | 2.6 oz (78 g) |























