Nima by Noriko
Nima from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a tapered, short layered bob with natural body that creates timeless charm. It’s soft layers frame the face line beautifully Nima is feather light machine made which will give you a natural look. Nima’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1713 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9 – 5.5" (10 – 14 cm) |
| Crown | 7.1" (18 cm) |
| Nape | 2.0" (5 cm) |
| Weight | 2.8 – 2.9 oz (78 – 83 g) |
Original: $155.99
-65%$155.99
$54.60

















Description
Nima from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a tapered, short layered bob with natural body that creates timeless charm. It’s soft layers frame the face line beautifully Nima is feather light machine made which will give you a natural look. Nima’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1713 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9 – 5.5" (10 – 14 cm) |
| Crown | 7.1" (18 cm) |
| Nape | 2.0" (5 cm) |
| Weight | 2.8 – 2.9 oz (78 – 83 g) |























