Pax by HI-Fashion
Pax from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready to wear wig is a layered bob with feathered full fringe. This style is the perfect wig if you are wanting a shorten bob or grow out a pixie, or just try something new. Pax is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2404 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 7.0" (18 cm) |
| Nape | 2.3" (6 cm) |
| Weight | 2.8 oz (81 g) |
Original: $153.99
-65%$153.99
$53.90




















Description
Pax from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready to wear wig is a layered bob with feathered full fringe. This style is the perfect wig if you are wanting a shorten bob or grow out a pixie, or just try something new. Pax is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2404 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 7.0" (18 cm) |
| Nape | 2.3" (6 cm) |
| Weight | 2.8 oz (81 g) |























