Reed from our Amore XO Plus Collection is a mid-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is combined with feathery layers and a soft body to create a nice movement from top to bottom. Our Reed cap construction is Monofilament and lace front plus soft net. The lace front is a hairline fusion technology with minimal lace front for a natural look. Wefts sewn onto soft, light breathable material that contours to the shape of the head. Amore XO Plus features the same XO quality in a lighter cap with airy single monofilament for maximum comfort and breathability.
| Style Number | 2577 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Softnet, Double Monofilament, Lace Front |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 7.0" (17.8 cm) |
| Crown | 9.0" (23 cm) |
| Nape | 10.5" (26.7 cm) |
| Weight | 4.13 oz (117 g) |







































