Reese by Noriko
Reese from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is one of our popular style and best seller from the Noriko Collection. Reese is a sassy bob with tousled layers and an edgy fringe. Reese is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear. Reese is also available in Partial Monofilament and Large Cap.
| Style Number | 1660 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.0" (12.5 cm) |
| Crown | 5.9" (15 cm) |
| Nape | 3.9" (10 cm) |
| Weight | 2.89 oz (82 g) |
Original: $155.99
-65%$155.99
$54.60



































Description
Reese from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is one of our popular style and best seller from the Noriko Collection. Reese is a sassy bob with tousled layers and an edgy fringe. Reese is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear. Reese is also available in Partial Monofilament and Large Cap.
| Style Number | 1660 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.0" (12.5 cm) |
| Crown | 5.9" (15 cm) |
| Nape | 3.9" (10 cm) |
| Weight | 2.89 oz (82 g) |























