Rin by Noriko
Rin from our Noriko Collection is a short-length, heat friendly wig. This straight, ready-to-wear pixie features a textured cut with a sleek, longer fringe for a stylish, modern look. Rin is machine made with an extended lace front, providing a natural hairline and versatile styling options. Adjustable tabs in the back nape area ensure a secure and comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1730 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Hair Texture | Straight |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Front, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.75" (9.5 cm) |
| Crown | 3.0" (7.6 cm) |
| Nape | 1.5" (3.8 cm) |
| Weight | 1.9 oz (54 g) |
Original: $155.99
-65%$155.99
$54.60



















Description
Rin from our Noriko Collection is a short-length, heat friendly wig. This straight, ready-to-wear pixie features a textured cut with a sleek, longer fringe for a stylish, modern look. Rin is machine made with an extended lace front, providing a natural hairline and versatile styling options. Adjustable tabs in the back nape area ensure a secure and comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1730 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Hair Texture | Straight |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Front, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.75" (9.5 cm) |
| Crown | 3.0" (7.6 cm) |
| Nape | 1.5" (3.8 cm) |
| Weight | 1.9 oz (54 g) |























