Robin by Noriko
Robin from our Noriko Collection is a long-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a stunning style. It’s long graduated interior layers create a soft silhouette with maximum movements. The wispy bang and length both compliments your face frame. Robin is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1639 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.3" (11 cm) |
| Crown | 17.5" (44.5 cm) |
| Nape | 17.3" (44 cm) |
| Weight | 5.11 oz (145 g) |
Original: $175.99
-65%$175.99
$61.60




















Description
Robin from our Noriko Collection is a long-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a stunning style. It’s long graduated interior layers create a soft silhouette with maximum movements. The wispy bang and length both compliments your face frame. Robin is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1639 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Long |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.3" (11 cm) |
| Crown | 17.5" (44.5 cm) |
| Nape | 17.3" (44 cm) |
| Weight | 5.11 oz (145 g) |























