Rohan by Amore
Rohan from our Amore Collection is a medium length heat friendly wig. This wavy ready-to-wear wig is a trendy layered style. The layers add dimension and makes the waves appear more dynamic. The blowout front create a natural yet gorgeous appearance. It’s monofilament base and extended lace front. Rohan will give you a light, breathable base and provides the ultimate versatility and comfort.
| Style Number | 2589 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Front, Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 8.0" (20.3 cm) |
| Crown | 10.0" (25.4 cm) |
| Nape | 8.0" (20.3 cm) |
| Weight | 3.7 oz (104 g) |
Original: $235.99
-65%$235.99
$82.60























Description
Rohan from our Amore Collection is a medium length heat friendly wig. This wavy ready-to-wear wig is a trendy layered style. The layers add dimension and makes the waves appear more dynamic. The blowout front create a natural yet gorgeous appearance. It’s monofilament base and extended lace front. Rohan will give you a light, breathable base and provides the ultimate versatility and comfort.
| Style Number | 2589 |
|---|---|
| Collection | Amore |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Heat Friendly |
| Cap Construction | Extended Lace Front, Lace Front, Monofilament |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 8.0" (20.3 cm) |
| Crown | 10.0" (25.4 cm) |
| Nape | 8.0" (20.3 cm) |
| Weight | 3.7 oz (104 g) |























