Sally by Noriko
Sally from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short layer style with a soft fringe to frame the face while a tapered back hugs the nape. Sally is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1616 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 4.9" (12.5 cm) |
| Nape | 2.4" (6 cm) |
| Weight | 2.7 oz (77 g) |
Original: $147.99
-65%$147.99
$51.80















Description
Sally from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short layer style with a soft fringe to frame the face while a tapered back hugs the nape. Sally is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1616 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 3.9" (10 cm) |
| Crown | 4.9" (12.5 cm) |
| Nape | 2.4" (6 cm) |
| Weight | 2.7 oz (77 g) |























