Samy by HI-Fashion
Samy from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a spikey, short cut with tapered nape and sides. Samy is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2340 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.0" (10 cm) |
| Crown | 4.0" (10 cm) |
| Nape | 2.0" (5 cm) |
| Weight | 1.9 oz (54 g) |
Original: $135.99
-65%$135.99
$47.60
















Description
Samy from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a spikey, short cut with tapered nape and sides. Samy is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2340 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.0" (10 cm) |
| Crown | 4.0" (10 cm) |
| Nape | 2.0" (5 cm) |
| Weight | 1.9 oz (54 g) |























