Sandie by Noriko
Sandie from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This curly ready-to-wear wig is a textured bob with a tousled finish. Sandie is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1648 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.1" (13 cm) |
| Crown | 6.3" (16 cm) |
| Nape | 3.5" (9 cm) |
| Weight | 2.75 oz (78 g) |
Original: $149.99
-65%$149.99
$52.50






















Description
Sandie from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This curly ready-to-wear wig is a textured bob with a tousled finish. Sandie is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1648 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 5.1" (13 cm) |
| Crown | 6.3" (16 cm) |
| Nape | 3.5" (9 cm) |
| Weight | 2.75 oz (78 g) |























