Shane from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a cheek length A-Line bob. It’s natural volume on the crown will achieve that perfect pleasant silhouette. Its lace front will give you a natural look with the lace part cap. Shane cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2398 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Lace Front, Lace Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 6.5" (16.5 cm) |
| Crown | 5.5" (14 cm) |
| Nape | 1.0" (2.5 cm) |
| Weight | 2.6 oz (74 g) |








































