Shannon by HI-Fashion
Shannon from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a structured chin length bob with tapered ends. Shannon is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2342 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.5" (11.5 cm) |
| Crown | 7.5" (19 cm) |
| Nape | 4.0" (10 cm) |
| Weight | 3.0 oz (85 g) |
Original: $145.99
-65%$145.99
$51.10

















Description
Shannon from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a structured chin length bob with tapered ends. Shannon is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2342 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.5" (11.5 cm) |
| Crown | 7.5" (19 cm) |
| Nape | 4.0" (10 cm) |
| Weight | 3.0 oz (85 g) |























