Tara by HI-Fashion
Tara from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a medium-length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a wavy bob that will compliment the cheekbone. If you are looking for a fresh out of the salon look, Tara is the wig for you. Its lace front will give you a natural look with the lace part cap. Tara’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2402 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Lace Front, Lace Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 9.8" (25 cm) |
| Crown | 9.0" (23 cm) |
| Nape | 1.9" (5 cm) |
| Weight |
3.1 oz (89 g) |
Original: $261.99
-65%$261.99
$91.70



















Description
Tara from our Rene of Paris Hi-Fashion Collection is a medium-length synthetic wig. This wavy ready-to-wear wig is a wavy bob that will compliment the cheekbone. If you are looking for a fresh out of the salon look, Tara is the wig for you. Its lace front will give you a natural look with the lace part cap. Tara’s cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 2402 |
|---|---|
| Collection | Rene Of Paris |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Curly/Wavy |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Lace Front, Lace Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 9.8" (25 cm) |
| Crown | 9.0" (23 cm) |
| Nape | 1.9" (5 cm) |
| Weight |
3.1 oz (89 g) |























