Taylor from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a sleek, sophiscated A-line bob features face-framing layers and side swept fringe. Its lace front will give you a natural look with the lace part cap. Taylor cap construction has adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1708 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Mid Length |
| Hair Texture | Straight |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Cap Construction | Lace Front, Lace Part |
| Cap Size | Average |
| Bangs | No |
| Fringe | 12.99" (33 cm) |
| Crown | 9.84" (25 cm) |
| Nape | 2.75" (7 cm) |
| Weight | 4.05 oz (115 g) |





































