Zeal by Noriko
Zeal from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short, layered bob. This subtle body, layered bob style is a must have for all seasons. The feathering fringe can be worn sideways for an optional look. Zeal is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1725 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Hair Texture | Straight |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.3" (11 cm) |
| Crown | 5.9" (15 cm) |
| Nape | 2.4" (6 cm) |
| Weight | 2.8 oz (80 g) |
Original: $171.99
-65%$171.99
$60.20



















Description
Zeal from our Noriko Collection is a short-length synthetic wig. This straight ready-to-wear wig is a short, layered bob. This subtle body, layered bob style is a must have for all seasons. The feathering fringe can be worn sideways for an optional look. Zeal is machine made with adjustable tabs in the back nape area to allow a more comfortable fit. The result is a comfortable fit with a natural look that is both fashionable and easy to wear.
| Style Number | 1725 |
|---|---|
| Collection | Noriko |
| Product Type | Full Wig |
| Hair Length | Short |
| Hair Type/Fiber | Synthetic |
| Hair Texture | Straight |
| Cap Construction | Feather Light, Machine Made |
| Cap Size | Average |
| Bangs | Yes |
| Fringe | 4.3" (11 cm) |
| Crown | 5.9" (15 cm) |
| Nape | 2.4" (6 cm) |
| Weight | 2.8 oz (80 g) |























